تبلیغات
ﻟﺒﺎﺱ شُکر - اندر مقامات امام حسین علیه السلام (7)
تاریخ : پنجشنبه 29 آبان 1393 | 08:00 ب.ظ | نویسنده : محجوبه نظیفی

+ بخشهایی از کتاب الخصائص الحسینیه تالیف آیت الله حاج شیخ جعفر شوشتری و ترجمه ی آیت الله حاج میرزا محمد حسین شهرستانی که نام فارسی این کتاب " اشک روان بر امیر کاروان " می باشد .

+ باب مقایسه خصوصیات برتر امام حسین علیه السلام نسبت به یوسف علیه السلام و صالح علیه السلام را در لباس شُکر قبلی (پست قبل) دوختیم و این لباس مقایسه خصوصیات برتر آن جناب نسبت به هود علیه السلام ، شعیب علیه السلام و ایوب علیه السلام می باشد.

                  

 

باب هود علیه السلام : هود صاحب توکل خاصی است که به قوم خود گفت : همه ی شما همدست شوید و با من کید (حیله و دشمنی)  کنید ، و مرا مهلت ندهید که من بر خدا توکل کرده ام (1). و حسین علیه السلام نیز همین کلام را در مقابل دشمنانش فرمود .(2)

هود چون این سخن را به قوم خود گفت کاری با او نکردند ، مگر اینکه او را با چوب و سنگ زدند ، و حسین علیه السلام را زدند به همه چیز از شمشیر و نیزه و عمود و تیر و سنگ و چوب .

هود را گلو گرفتند و فشردند تا نزدیک به هلاکت رسید (3)اما حسین علیه السلام پس گلویش را بریدند و ضربت زدند و خرد کردند و نحر نمودند (چون شتر قربانی کردند ) آه .(4)

باب شعیب علیه السلام : شعیب پدر آن دو دختر است که موسی دید ایشان را بر سر آب مدین که با ایشان چند گوسفند بود و مردم گوسفندان خود را آب می دادند و ایشان به کناری ایستاده بودند ، موسی به ایشان گفت : چرا شما گوسفندان خود را آب نمی دهید ؟گفتند : ما را قوت معارضه (ستیز و مقابله کردن ) نیست ، پس صبر می کنیم تا شبانان فارغ شوند و پدرمان شیخ (پیر)کبیر است و نمی تواند خودش بیاید ، موسی بر ایشان رحم و رقت کرد ، پس گوسفندان ایشان را آب داد . (5) و حسین علیه السلام صاحب دختران و اطفال صغار (کوچک و ضعیف) بود ، پس وارد گردید بر آب فرات ، دید که تمام مردم و حیوانات از آن آب می آشامند و یهود و نصاری و کلاب و خوکها را مانعی از آن نیست (6)، مگر عیال و اطفال آن حضرت که ممنوعند از آن ، حتی بعد از رفتن دیگران و پدر ایشان سید کبیر و افضل عالمیان است .

باب ایوب علیه السلام : خداوند در حق او فرمود : ما او را صابر یافتیم ،نیکو عبدی است . (7) و حسین علیه السلام را خداوند صابر یافت بلکه شاکر و راضی یافت و از این جهت او را وصف کرد به نفس مطمئنّه و راضیه و در حق او فرمود : مبارک است این مولود (8)، و او را در بندگان مخصوص خود داخل و بنده خاص الخاص خود شمرد در آن جا که حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرمود : حسینٌ مِنّی ، و حسین اوّاب (بسیار توبه کار و رجوع کننده به خدا)حقیقی است زیرا که از هر طاعتی که فارغ شد شروع کرد به طاعت دیگر ، که سخت تر از اولی بود و شوقش زیادتر می شد ، ایوب بر هر بلائی صبر کرد ولی متحمل نشد شماتت و برهنگی سر زوجه اش رحیمه را ، و حسین علیه السلام در صحرای کربلا صبر کرد بر جمیع مصیبتها ، اما چون خواهرش از خیمه ها بیرون آمد به سوی قتلگاه ، تحمل نکرد و تمام همت بر برگرداندن او به سوی خیمه ها گماشت .(9)

 

1-سوره هود آیه ی 56

2-بحار 45/9

3-بحار 11/361

4-بحار 45/57 – لهوف ص55 -56

5-سوره قصص آیه 23-24

6-بحار 45/11 – ارشاد مفید 2/104

7-سوره ص آیه 44

8-بحار 44/238 – کامل الزیارات باب 21 ص67

9-بحار 45/44 و 55 – مقتل خوارزمی 2/31 و 35

 

 

+  ان شاء الله باب یحیی علیه السلام در لباس شُکر بعدی روز 2 آذر ساعت 20 دوخته خواهد شد .


طبقه بندی: معرفی کتاب، دینی،

  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای