تبلیغات
ﻟﺒﺎﺱ شُکر - اندر مقامات امام حسین علیه السلام (5)
تاریخ : جمعه 23 آبان 1393 | 08:00 ب.ظ | نویسنده : محجوبه نظیفی

+ بخشهایی از کتاب الخصائص الحسینیه تالیف آیت الله حاج شیخ جعفر شوشتری و ترجمه ی آیت الله حاج میرزا محمد حسین شهرستانی که نام فارسی این کتاب " اشک روان بر امیر کاروان " می باشد .

+ باب مقایسه خصوصیات برتر امام حسین علیه السلام نسبت به ادریس علیه السلام و نوح علیه السلام را در لباس شُکر قبلی (پست قبل) دوختیم و این لباس مقایسه خصوصیات برتر آن جناب نسبت به ابراهیم علیه السلام و یعقوب علیه السلام می باشد .

 

باب ابراهیم علیه السلام : هر گاه در زیارت بگویی : السلام علی ابراهیم خلیل الله ، پس اگر خواسته باشی قصد کن حضرت خلیل را که خود را در راه تقرب الهی به آتش نمرودی انداخت ، که در مسافت یک فرسخ بود ، و قبول نکرد کمک ملائکه را ، و دعا نکرد از برای خلاصی خود ، بلکه عرض کرد علم خدواند به حال من کفایت می کند از سوال من (1)، و اگر خواسته باشی قصد کن خلیل کربلا را که خود را در راه تقرب به خدا در عرض چندین فرسخ شمشیر و نیزه در آورد ، و قبول نکرد اغاثه ی ملائکه را (2) ، و سبب شد که آتش را بر جمع کثیری بَرد، و سلام نمود . (3)

و اگر خواهی قصد نما خلیل را که قربانی کرد فرزندش اسماعیل را و بر زمین انداخت ، یا قصد کن ابن خلیل را که فرزندش علی را قربانی کرد و با بدن پاره پاره بر زمین دید .اگر خواهی قصد کن خلیلی را که زوجه اش ساره از او او آرد طلبید ، پس خجالت کشید که بار را خالی آورد ، خورجین را پر از رَمل نمود ، پس خداوند منقلب کرد به آرد (4) ، یا قصد کن ابن خلیل را که دخترش سکینه از او آب طلبید ، پس با دست خالی برگشت و به او فرمود : سخت است بر من ای دختر تشنگی تو ، اگر خواهی قصد کن خلیل را که اهل خود را در وادی بی زرع (کشت) گذاشت ، و یک مشک آب نزد آنها بود ، پس آمد و در کعبه را گرفت ، و گفت : خدایا من بعضی از ذرّیه خود را در این وادی بی زرع گذاشتم ، پس دعا کرد در حق ایشان که دلهای خلایق به سوی ایشان مایل شود ، و از ثمرات روزی ایشان گردد ، یا قصد کن ابن خلیل را که اهلش را گذاشت ، در وادی بی آب و طعام ، تشنه و گرسنه ، و حیران ، و در وقت وداع فرمود : مهیّای اسیری باشید .(5)

اگر خواهی قصد کن خلیل را که دوست می داشت ضیافت (مهمانی دادن) را (6)، یا ابن خلیل را که دوست می داشت شفاعت را ، و نا امید نشود کسی که به او متمسک گردد ، اگر خواهی قصد کن خلیل صاحب ملّت را ، یا ابن خلیل منبع رحمت را .

باب یعقوب علیه السلام : در زیارت حسین علیه السلام می گویند : السلام علی یعقوب ، اگر خواهی قصد نما یعقوب بن اسحق را که دوازده پسر داشت ، و همه ایشان صحیح و سالم در خدمتش ایستاده بودند ، پس روزی به او گفتند : ای پدر یکی از ما را گرگ خورد پس کمرش خم شد ، و چشمش سفید شد از شدت غم ، یا قصد کن یعقوب کربلا را که یک پسر داشت ، و صدای او را شنید که گفت : ای پدر خداحافظ اینک من هم رفتم (7) . اگر خواهی قصد کن یعقوب را که دید لباس یوسف را خون آلود ولی پاره نشده ، پس گفت : عجب گرگ مهربانی بوده (8) ، یا قصد کن ابن یعقوب را که دید فرزندش پاره پاره ، نه از لباس و نه از بدنش ، جای سالمی نمانده .

از یعقوب خواستند یوسف را ببرند همراه خود که در صحرا تفرج و بازی کند ، پس ابا کرد و گفت : من طاقت دوری اش را ندارم، حسین علیه السلام چون فرزندش علی اکبر روانه شد زنان او را منع کردند ، فرمود : بگذارید او را که مشتاق است به ملاقات جدّش (9) ، برای یعقوب بشیر آمد و جامه ی یوسف را نزد او انداخت ، پس چشمش روشن شد و حسین علیه السلام شنید ناله فرزندش را ، پس نور چشمش تمام گردید .

 

تذکر نوشت : بدان که آمده است در زیارت آن جناب وارثیّت از برای بعضی انبیاء ، چنانکه زیارت وارث معروف است و در بعضی زیارات آمده خطاب سلام بر انبیاء به اسم ایشان  و صفتشان پس چون بیان این عنوان کنیم ، لازم است که در قسم اول بیان وجه های وارثیّت و کیفیت آن را بگوییم و در قسم دوم بیان کنیم که احتمال دارد مراد به آن اسم همان پیغمبر معروف باشد و ممکن است مراد جناب حسین علیه السلام باشد به صورت استعاره ! به دلیل شدت مناسبتی که با آن پیغمبر دارد .

مثلا آمده : السلام علی الایّوب الصابر (درود بر تو ایوب شکیبا ) پس ممکن است بگوییم مراد همان ایوب معروف است و ممکن است استعاره باشد از جناب حسین علیه السلام . همچنین سلام بر یحیی مظلوم و ...

پس اینکه می گوییم قصد کن فلان پیغمبر را یعنی می توانی مراد را همان پیغمبر بگیری یا حسین علیه السلام .

 

 

1-بحار 11/63 –عیون الاخبار 2/55

2-بحار 44/330 –لهوف ص 29/28

3-بحار 45/80 – خرائج 2/848

4-بحار 12/5 – تفسیر قمی 1/153

5-جلاء العیون ، مجلسی ص 201

6-بحار 12/4 – امالی طوسی 1/348

7-بحار 45/45 – لهوف ص49 – مقاتل الطالبین ص85

8-بحار 12/225 – تفسیر قمی 2/342

9-ذریعة النجاة به نقل از کتاب مهیّج الاحزان

 

 

+ ان شاء الله باب یوسف علیه السلام و صالح علیه السلام در لباس شُکر بعدی روز 26 ام آبان ساعت 20 دوخته خواهد شد .  


طبقه بندی: معرفی کتاب، دینی،

  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای