تبلیغات
ﻟﺒﺎﺱ شُکر - خلوت محمدی (8) - آخر
تاریخ : سه شنبه 3 تیر 1393 | 07:00 ق.ظ | نویسنده : محجوبه نظیفی

ادامه ی شرح حدیث معراج از استاد اصغر طاهرزاده

 

روایت معراج قصة اعتکاف پیامبرصلی الله علیه و آله است با خدا. معراج باعث شده تا پیامبرخداصلی الله علیه و آله آنگاه که با خدا درخلوتِ ناب و خالص قرار گرفتند، خداوند با ایشان رازهایی را در میان گذارد، آن رازها اساسی‌ترین مطالبی است که می‌توان در این دنیا به آن‌ها توجه کرد و بهترین استفاده را از فرصت زندگی دنیایی به‌دست آورد. ما فرازهایی از آن حدیث شریف را با شما در میان می‌گذاریم به امید آن‌که تذکری اساسی برای قلب شما باشد. در واقع شما وقتی آن‌ دستورات را می شنوید و مطالعه می‌کنید، خلوتتان خلوت محمدی صلی الله علیه و آله می‌شود.  

و اما قسمت آخر روایت :

  یَا أَحْمَدُ! هیچ عبادتى نزد من دوست‌داشتنی‌‏تر از روزه‌گرفتن و خاموشى نیست، و هر كه روزه گرفت ولی زبان خود را حفظ نکرد، همانند كسى است كه بایستد براى نماز و چیزى نخواند، پس اجر ایستادن به او داده مى‏شود و لیكن اجر عبادت‏ كننده را به او نمی‌دهند.

    یَا أَحْمَدُ! آیا می‌دانى چه وقت بنده عابد مى‏ شود؟ معروض‏ داشت: نمی‌دانم، فرمود: زمانى كه هفت خصلت در او جمع شود، و آن خصلت‌هاى هفتگانه عبارتند از:

 یک: ورع و پرهیزكارى كه او را از حرام‌ها نگاه دارد،دو : خاموشى كه او را از سخنان بیهوده‌ باز دارد، سه : خوفى كه هر روز بر گریه‏ اش بیفزاید، چهار :  حیائى که او را در پنهانى از من خجل و شرمنده‏ اش نماید، پنج : به اندازه‌ی سدّ جوع از دنیا بخورد (و به قدر ساتر بدن لباس بپوشد) ،شش : دشمن بدارد دنیا را چون من دنیا را دشمن می‌دارمهفت. : دوست بدارد نیكوكاران را چون من ایشان را دوست می‌دارم.

یا أحمد! چنین نیست كه هر كس بگوید خدا را دوست می‌دارم مرا دوست داشته مگر آن‌كه از دنیا فقط قوت روزانه خود را بگیرد، و لباس ساده را بپوشد، و خواب رود در حال سجده، و طول دهد ایستادن (در نماز) را، و خود را به خاموشى عادت دهد، و توكل بر من داشته باشد، و بسیار گریه كند، و كم‌تر بخندد، و مخالفت هواى نفس خود كند، و مسجد را خانه‌ی خود قرار دهد و مصاحب علم و زهد باشد، و علما را دوست بدارد، و با فقرا رفیق گردد، و رضاى مرا بطلبد، و از گناهكاران دورى نماید، و اشتغال به ذكر من داشته باشد، و تسبیح و تحمید مرا گوید، و در عهد و پیمان خود راستگو باشد، و به وعده‏ هاى خود وفا كند، و قلبش پاك باشد، خاصه در نماز و جدى و كوشا باشد در واجبات، و راغب و مایل باشد به ثواب‌هائى كه نزد من است، و از عذاب‌هاى من خائف و ترسان باشد، و با دوستان من هم‏نشینى و معاشرت كند.

    یا أحمد! اگر بنده‌ای نماز بخواند به اندازه‌ی نمازهاى اهل آسمان و زمین، و روزه بگیرد به اندازه‌ی ایشان، و پرهیز كند از طعام مانند ملائكه‏ ها، و لباسش به اندازه‌ی لباس برهنگان باشد، و من ببینم در قلبش ذره‏اى از دوستى دنیا و یا شهرت بین مردم و یا حبّ ریاست و یا زینت آلات در آن را، هر آینه او را داخل بهشت نخواهم نمود و محبّت خود را از او دور خواهم كرد، و بر تو باد (اى حبیب و رسول من یا محمّدصلی الله علیه و آله) سلام و محبت من.

 

+ خدایا ما را محمدی به سال معنوی جدید : ماه مبارک رمضان برسان تا بیش از پیش به سویت قدم برداریم . آمین 
طبقه بندی: دینی، عرفانی،

  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای