تبلیغات
ﻟﺒﺎﺱ شُکر - خلوت محمدی (3)
تاریخ : چهارشنبه 14 خرداد 1393 | 07:00 ق.ظ | نویسنده : محجوبه نظیفی

ادامه ی شرح حدیث معراج از استاد اصغر طاهرزاده

 

قبلا گفتیم که حدیث معراج - به قول اساتید بزرگ - دستورالعمل کامل سلوک پیامبرصلی الله علیه و آله است که خدا به عنوان شیخ و راهنمای پیامبرصلی الله علیه و آله به آن حضرت داده و تا کنون احدی عالی‌تر از این دستورالعمل نگفته است و آن‌هایی که به جایی رسیدند، وامدارِ حدیث معراج هستند.در خلوت‌ترین خلوت‌ها، خدا و پیامبرصلی الله علیه و آله با همدیگر سؤال و جواب‌هایی داشتند و راه‌هایی را برای همه انسان‌های معراجی گشودند.

راوی حدیث؛ وجود مقدس امیرالمؤمنین علیه السلام هستند.

و حال ادامه ی روایت:

«فَقَالَ: یَا رَبِّ دُلَّنِی عَلَى عَمَلٍ أَتَقَرَّبُ بِهِ إِلَیْكَ».

پس گفت: ای پروردگار من! عملی را به من بنمایان که به وسیله آن به تو نزدیک‌تر گردم.

 «قَالَ: اجْعَلْ لَیْلَكَ نَهَاراً وَ نَهَارَكَ لَیْلًا قَالَ: یَا رَبِّ كَیْفَ ذَلِكَ ؟ قَالَ: اجْعَلْ نَوْمَكَ صَلَاةً وَ طَعَامَكَ الْجُوعَ».

خداوند فرمود: شبت را چون روز نگه‌دار و روزت را چون شب قرار بده. آن حضرت پرسید: چگونه این‌چنین کنم؟ خداوند فرمود: خوابت را نماز و طعامت را گرسنگی قرار بده.

می‌فرماید: طوری زندگی کن که در شب از نمازگذاردن غافل نباشی و نیز مثل شب که عموماً افراد می‌خوابند و غذایی نمی‌خورند، در روز از این جهت مثل شب زندگی کن و خود را با گرسنگی مأنوس بدار.

  «یَا أَحْمَدُ وَ عِزَّتِی وَ جَلَالِی مَا مِنْ عَبْدٍ مُؤْمِنٍ ضَمِنَ لِی بِأَرْبَعِ خِصَالٍ إِلَّا أَدْخَلْتُهُ الْجَنَّةَ، یَطْوِی لِسَانَهُ فَلَا یَفْتَحُهُ إِلَّا بِمَا یَعْنِیهِ، وَ یَحْفَظُ قَلْبَهُ مِنَ الْوَسْوَاسِ، وَ یَحْفَظُ عِلْمِی وَ نَظَرِی إِلَیْهِ، وَ تَكُونُ قُرَّةُ عَیْنِهِ الْجُوعَ».

ای احمد! به عزت و جلالم سوگند هیچ بنده‌ای از بنده‌‌گانم نیست که چهار خصلت را در خود پدید آورد، مگر آن‌که او را وارد بهشت ‌سازم. [ که آن چهار خصلت عبارت است از] زبان خود را از بیان آن‌چه که برای او فایده ندارد حفظ کند، و قلب خود را از وسوسه نگه دارد، توجه خود را نسبت به نظر و علم خدا به او در خود محفوظ بدارد، و گرسنگی را موجب روشنی چشم و شادی قلب خود محسوب کند.

از این طریق تمام ابعاد وجود خود را در مراقبه کامل قرار دهد. نه زبانش رها باشد و نه قلبش در معرض وسوسه شیطان قرار گرفته باشد و نه او هر وسوسه‌ای را که از طریق شیطان القاء می‌شود، دنبال کند و نه یک لحظه از توجه به حق بر همه اعمال و افکار او غافل باشد و از همه مهم‌تر گرسنگی را چون هدیه‌ای از طرف خدا بداند که با روبه‌روشدن با آن، چشمش روشن گردد. چرا که:

جوع، مر شیرانِ حق را داده‌اند             تا شوند از جوع، شیرِ زورمند

«یَا أَحْمَدُ لَوْ ذُقْتَ حَلَاوَةَ الْجُوعِ وَ الصَّمْتِ وَ الْخَلْوَةِ وَ مَا وَرِثُوا مِنْهَا؟»

ای احمد! ای کاش مزه گرسنگی و سکوت و خلوت و تنهایی و آنچه که به خاطر این اعمال حاصل می‌شود را می‌دانستی.

«قَالَ: یَا رَبِّ مَا مِیرَاثُ الْجُوعِ؟ قَالَ الحِكْمَةُ وَ حِفْظُ الْقَلْبِ وَ التَّقَرُّبُ إِلَیَّ وَ الْحُزْنُ الدَّائِمُ وَ خِفَّةُ الْمَئُونَةِ بَیْنَ النَّاسِ وَ قَوْلُ الْحَقِّ وَ لَا یُبَالِی عَاشَ بِیُسْرٍ أَوْ بِعُسْرٍ».

پس گفت: پروردگارا! میراث و حاصل گرسنگی چیست؟ پروردگارش فرمود: حکمت و راه‌یابی به حقایق، و حفظ قلب از وسوسه‌های شیطان، و تقرب و نزدیکی به من و حزن دائم و نجات از شادی‌های مستانه، و کم‌خرجی بین مردم، و اظهار گفتار حق، و آزادشدن از نگرانی از این‌که زندگی او به سختی بگذرد یا به آسانی.

   «یَا أَحْمَدُ هَلْ تَدْرِی بِأَیِّ وَقْتٍ یَتَقَرَّبُ الْعَبْدُ إِلَى اللَّهِ؟ قَالَ لَا یَا رَبِّ. قَالَ: إِذَا كَانَ جَائِعاً أَوْ سَاجِداً».

     ای احمد! آیا می‌دانی در چه شرایطی بنده من از همه وقت به من نزدیک‌تر است؟ گفت: پروردگارا نه. پروردگارش فرمود: آن‌گاه که گرسنه یا در حال سجده باشد.

شاید سؤالی به بزرگی این سؤال برای انسان وجود نداشته باشد و آن این‌که بخواهد بداند بهترین شرایط برای نزدیکی به خدا کدام شرایط است؟ چون هدف اصلی و اساسی هرکس خداوند است. و حالا حضرت برای رسیدن به این هدف بزرگ سؤال می‌کنند و خداوند «گرسنگی» و «سجده» را بهترین شرایط جهت قرب بنده به خود معرفی می‌کند. زیرا هر اندازه که انسان، «خود» و میل‌های خود را نفی کند، نزدیکی به حق را به همان اندازه احساس می‌کند. از طریق گرسنگی میل‌های خود را نفی می‌کند که به آن نفیِ أنانیّت می‌گویند و از طریق سجده، احساسِ هست‌بودن در مقابل خدا از انسان نفی می‌شود. و به اعتبار دیگر؛ سجده، خود و خودیت را نفی می‌نماید که به آن نفی إنیّت می‌گویند. چرا که گفت:                     

گفتم فراغ تا کی؟                  گفتا که تا تو هستی

 

+ قسمت بعدی خلوت محمدی ، ان شاء الله هجدهم خرداد ؛ ساعت 8 صبح به تار و پود لباس شّکرمان دوخته خواهد شد تا مگر قلب و عمل مان به سوی خدا و رسولش عروج کند .

+ خدایا خلوت مان با خودت را محمدی کن . آمین  
طبقه بندی: دینی، عرفانی،

  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای